ÖZEL BATI BULVAR
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

Bize Yazın

batibulvar@gmail.com

PEDODONTİ

PEDODONTİ

Pediatrik diş hekimliği, büyüme ve gelişme sürecindeki çocuklar için bir diş hekimliği alanıdır. Çocuklar büyüyerek ve gelişerek yetişkin olurlar ama yetişkinlerden fiziksel ve zihinsel olarak çok farklıdırlar. Bu nedenle çocuklarda diş hekimliğinin önemi büyüktür. Pediatrik diş hekimliği, çocuklukta dişlerin, periodontal doku ve çene kemiğinin, yüz morfolojisinin ve fonksiyonunun normal gelişimini desteklerken, bu normal gelişimi engelleyen faktörleri önler veya ortadan kaldırır. 

Çocuklar diş hekimi ziyaretlerine karşı çok duyarlı olduklarından, ilk konsültasyonun başarısı çocukla güven ve işbirliği ilişkisi kurmada ve daha sonra diş hekimi fobisinden kaçınmada belirleyicidir. Profesyonel ve eğlenceli bir yaklaşımla, pediatrik diş hekimlerimiz çocukları iyi diş hijyeni uygulamaları konusunda eğitecek ve tedavi sırasında onlara güven verecektir. 
Çocuğunuzu bir pedodontiste emanet etmek, bu nedenle çocukluktan itibaren diş bakımını azaltmanın ve yaşam boyunca ağızdan korunmayı kolaylaştırmanın bir yoludur. Pedodonti konusunda uzmanlaşmış hekimlerimize ulaşmak için hemen randevunuzu alabilirsiniz.

Pedodonti Uygulamaları Nelerdir?

Diş çekimi, sağlıksız ağız alışkanlıklarını tedavi, diş çürüklerini önlemek, çocuk diş protezleri, ağız ve diş bakımı, kanal tedavileri, süt dişlerini tedavi ve diş travma tedavisi gibi uygulamaları bulunmaktadır.

Pedodonti Hangi Tedavileri Uygular?

Pediatrik diş hekimliği olarak da bilinen bu konu, doğumdan ergenliğe kadar olan yaş aralığını kapsamakta ve sadece tedavi ve terapileri değil, aynı zamanda ağız ve diş sağlığını da içermektedir. Çocuklar "minyatür yetişkinler" olarak görülmemelidir, bu nedenle erişebilecekleri farklı yaklaşım ve etkileşim yöntemlerini benimsemek gerekir. Pediatrik diş hekimliği yelpazesine giren en yaygın patolojiler şunlardır.
1. Çürük, bakteriyel yapıdaki bulaşıcı ve aşındırıcı hastalıktır, ilk dişlerini de etkileyebilir.
2. Biberon sendromu - şiddetli diş çürümesi
3. Pulpitis, diş pulpasının iltihabı, özellikle ön dişlerin vestibüler yüzeylerinde meydana gelen çoklu çürükleri ifade eder.
4. Apse, az ya da çok ağrılı semptomlarla birlikte irin birikmesi

Pedodonti Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Uzmanlık eğitimi almış çocuk diş hekimleri; çocuklarınızın dişlerini erken muayene yardımıyla korumaya ve ömür boyu sürecek diş sağlığı ile ilgili alışkanlıkları oluşturma konusunda ebeveynlerin dikkatli olmaları gerektiğinin altını çiziyorlar. Uzman Pedodontistin görevi, herhangi bir çocuğa veya ergene sağlıklı, estetik ve çürüksüz dişlere sahip olmasını sağlamaktır.
Pedodontistin diş sağlığının korunmasında temel bir rolü vardır. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren dişlerini fırçalama, süt ve beslenme açısından jestleri ve iyi alışkanlıkları öğretir. Çok kırılgan olan genç kalıcı dişlerde, pedondontistin çürük riskini önlemek için dişler arası olukları kapatması gerekebilir. Bu, azı dişlerinin oklüzal oluklarının bir tür koruyucu reçine ile kapatılmasını içerir. Operasyon, dişlerde kesinlikle ağrıya sebebiyet veremez.
1. Çocukların diş ve ağız sağlığı gelişiminin takibini yapmak; Pedodonti uzmanının, çocukların ailelerine ve çocukların ağız ve diş bakımında bilgi sahibi olmaları “Fırçalama ve iyi diş bakımı” ile diş çürümesinin önlenmesi. Çocukların ağız ve dişlerinin erken dönemde temizlenmesi ve bakımı, yaşam için “iyi diş alışkanlıkları” yönlendirme ile sorumludur.
2. Çürük gibi istenmeyen durumlara karşı önlem almak; Çürükler (çürük veya diş çürüğü olarak da bilinir), ülkemizde çocukluk çağının en yaygın kronik hastalıklarından biridir. Tedavi edilmeyen boşluklar, yemek yeme, konuşma, oynama ve öğrenme ile ilgili sorunlara yol açabilecek ağrı ve enfeksiyonlara neden olabilir. Hatta çocukların büyümesini bile etkileyebilir. Süt dişlerinde ciddi çürükler olan çocukların, beslenmesi, konuşması ve çene gelişimi üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir.
3. Daimi dişlerin eksikliği ya da hasar görmesi durumunda müdahale etmek; Kalıcı dişlerde hasar, bu, dişin renginin değişmesini, sıcağa ve soğuğa duyarlılığı veya dişin tamamen kaybolmasını içerebilir. Kalıcı dişi başarılı bir şekilde yuvasına yerleştirilen çocuklar için genellikle kanal tedavisi gerekir.
4. Çocukları ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirmek; Florürlü diş macunu ile çocuğa dişlerini günde iki kez fırçalamasının önemli olduğunu ve dişlerinin sağlığını tehlikeye sokacak ilave şeker içeren içecekler ve yiyeceklerde uzak durması çocuğunuza iyi bir ağız sağlığı için mümkün olan en iyi başlangıcı sağlar.
Yer tutucular; Bir çocuk dişini erken kaybettiğinde, kalıcı dişin doğru bir şekilde büyüyebilmesi için boşluğu açık tutmak için bir yer tutucuya ihtiyaç duyulabilir. Bebek dişini kaybetmek doğal bir olaydır, ancak diş çürüğü nedeniyle bazı süt dişlerinin çekilmesi gerekir. Yer tutucuların, kalıcı dişlerin doğru şekilde büyümesine yardımcı olan ve gelecekteki ağız sağlığı komplikasyonlarını önler.
Fissür örtücü; Son olarak, Fissür örtücüler, süt dişlerinin erken düşmesi veya kalıcı dişlerin geç büyümesi, belirli diş tellerinin takılmasını gerektirebilir. Ekipmanın amacı, daimi diş çıktığı zaman dişler arasında yeterli boşluk bırakmak ve böylelikle dişlerin üst üste binmesini önlemektir. 

Pedodonti Tedavilerinde Bizi Tercih Etmek İçin Sebepleriniz

Kliniğimiz en son bilimsel bulgulara dayalı olarak bireysel diş hekimliği tavsiyesi ve tedavisi anlamına gelmektedir. Optimal önleyici bakım bizim için özellikle önemlidir, çünkü dişlere ve diş etlerine verilen hasarı erken aşamada tespit etmenin ve hastalıklardan kaçınmanın tek yolu budur. 7/24 en yeni teknik ekipmanlar, özel olarak eğitilmiş ve sertifikalı uzmanlarla modern teknolojiyle birleştirilmiş ayrıntılı, kişisel tavsiyelerimiz sayesinde, size bu yüksek kaliteyi sunuyoruz!

Yorumlar (0)

Canlı Destek
Tıkla Ara!