ÖZEL BATI BULVAR
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

Bize Yazın

batibulvar@gmail.com

Ağız bakımı, en önemli kişisel bakımlardan biridir. Günde en az iki kere yapılması gereken ağız bakımı çoğu zaman aksatılabiliyor. Ancak temiz bir ağız için, ağız bakımını aksatılmaması gerekir. Peki, ağız bakımı nedir?

Ağız Bakımı Nedir?

Ağız bakımı, günlük iki defa ağız temizliğinin yapılmasıdır. Ağız bakımında kullanılan malzemeler; diş fırçası, diş macunu, diş ipi, ağız çalkalama suyu, arayüz fırçası ve ağız duşudur. Doğru bir ağız bakımı için bu malzemelerin eksiksiz kullanılması şarttır.

Ağız bakımının önemi özellikle büyüme çağında ortaya çıkar. Ağız bakımına bebeklikten itibaren önem verilmesi gerekir. Bebeklikten itibaren ağız bakımına önem verilen çocuklarda süt dişleri yerine çıkan kalıcı dişler daha sağlıklı bir şekilde oluşur. Bu nedenle ağız bakımında küçük yaşlardan itibaren önem gösterilmesi gerekir.

dis-fircala

Doğru Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağız bakımı günlük rutine bağlanması gereken bir bakımdır. Doğru bir ağız bakımını yapmak için; Günde En Az 2 Kez Dişler Fırçalanmalı!

Doğru bir ağız bakımı için yapılması gereken ilk şey, dişleri günde iki kez fırçalamaktır. Yatmadan önce ve sabah güne başlarken dişleri fırçalamak dişleri olumsuz durumlardan korur. Yemek yedikten sonra da dişlerin fırçalanmasıyla dişler yemek artıklarından temizlenmiş olur.

Diş fırçasının seçerken ise yumuşak olmasına özen göstermek gerekiyor. Sert kıllı diş fırçası diş etlerini acıtabilir.

Diş fırçasını klasik seçebileceğiniz gibi şarjlı ya da elektrikli de seçebilirsiniz. Elektrikli diş fırçası manuel diş fırçasına göre daha etkili şekilde dişleri temizler.

Diş macununu ise mercimek büyüklüğünde sıkmanız yeterli olacaktır.


Diş İpi Kullanılmalı!

Diş ipi kullanımı, doğru bir ağız bakımının olmazsa olmazlarındandır. Diş ipleri, diş fırçasının temizleyemediği noktaları temizler. Ayrıca diş ipleri, dişlerde plak oluşumu riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Yemek kalıntılarını da en iyi diş ipleri temizler.


ağız bakım suyu

Ağız Çalkalama Suyu Kullanılmalı!

Ağız kokusunu en iyi ağız çalkalama suları engeller. Ağız çalkalama suları, ağzı bakımına adapte edilmeli. Böylelikle ferah bir nefese da kavuşabilirsiniz. Uzmanlar, ağız çalkalama sularını 30-60 sn. arası gargara yaparak kullanılması gerektiğini öneriyor.


Diş Arayüzleri Temizlenmeli!

Klasik diş fırçaları, diş aralarına erişemez. Diş aralarını temizlemek için arayüz fırçaları üretilmiştir. Arayüz fırçalarını kullanarak doğru bir ağız bakımına ulaşabilirsiniz. 

Ağzı Duşu Kullanılmalı!

Ağız duşları ağzı bakımı için büyük konfordur. Hava ile suyu tazyikli bir şekilde dişlerin üzerine sıkarak kullanılır. Diş fırçasının eksik bıraktığı yerlerin hijyenini sağlar. Doğru bir ağız bakımı için kullanılması öneriliyor.

Yorumlar (0)

Canlı Destek
Tıkla Ara!